kwi 25 2019

Czy aktywność fizyczna może zastąpić...


Komentarze: 1

Ostatnio natknęłam się na artykuł, w którym pisano że aktywność fizyczna może wyprzeć wizyty u psychologa czy psychoterapeuty oraz farmakoterapie. Czy faktycznie to jest skuteczniejsza metoda, która sama da sobie radę z tym zaburzeniem ? Ja uważam, że nie. Aktywność fizyczna jest tylko jednym z elementów który wspomaga leczenie depresji, ale jest też bardzo ważny.
Depresja to zaburzenie psychiczne które może pojawić się z różnych przyczyn. Po stracie bliskiej osoby lub niepowodzeń życiowych, albo może być uwarunkowana genetycznie. Także czasy w których żyjemy sprawiają, że podatność na zachorowanie na depresje jest większa i coraz bardziej popularna.
Objawy które pojawiają się podczas tego zaburzenia to: 
Smutek, płaczliwość
Utrata zainteresowań (nic mnie nie cieszy)
Zmniejszenie aktywności, apatia
Zmęczenie, brak energii
Zmiana apetytu (zmniejszenie lub zwiększenie)
Zaburzenia snu (problemy z zasypianiem, budzenie się nad ranem, nadmierna senność)
Niepokój, lęk, lub podniecenie
Trudności z koncentracją i zapamiętywaniem
Poczucie bezużyteczności, bezsensu, poczucie winy, niska samoocena
Napięcie wewnętrzne
Myśli samobójcze
Dolegliwości bólowe (głowy, brzucha, w klatce piersiowej, nerwobóle)
Przy takich dolegliwościach niezwłocznie trzeba udać się do psychologa, który wdrąży odpowiednią terapię skoncentrowaną na indywidualnych potrzebach pacjenta.
Sam fakt, iż to jest obca osoba i przede wszystkim bezstronna która wysłucha i może pomóc daje duży plus wizytom. Czasem się zdaża, że depresja pojawia się u osób z wysokim poziomem neurotyczności wtedy na wizytach pracuje się z psychologiem nad własnymi cechami osobowości oraz uczuciami i emocjami.
Farmakoterapia także odgrywa ważną rolę w leczeniu. Pomaga złagodzić objawy, natomiast terapia pracuje nad przyczynami pojawienia się takiego stanu. 
Wracając do aktywności w depresji, jest ona bardzo ważnym elementem. W późniejszym czasie może zastępować leki, lecz na pewno nie w pierwszej fazie leczenia i nie może być jedynym elementem w pokonywaniu tego zaburzenia. 
Najlepszą aktywnością dla osób depresyjnych mogą być spacery, jazda na rowerze, pływanie oraz gry zespołowe itp. Lecz trzeba pamiętać, że w tej sytuacji gra zespołowa powinna być rozgrywana czysto towarzysko, nie należy wprowadzać elementów rywalizacji, gdyż to u osoby z depresją sprawi, że może poczuć się gorzej. Należy jednak pamiętać aby dawkować aktywność fizyczną oraz wyjścia na zewnątrz, czy spotkania z innymi. Stopniowe, coraz dłuższe wyjścia korzystniej wpłyną na samopoczucie. Jeśli osoba z depresją po długim przebywaniu w czterewch ścianach wyjdzie na długo lub w duże grono osób może to niezbyt dobrze wpłynąć na jej samopoczucie i szybciej się zniechęci (coś podobnego do szoku termicznego).
W całym wpisie zawarłam swoje zdanie na temat aktywności fizycznej podczas depresji. Jest to bardzo ważny element, który powoduje także zmiany w mózgu lecz powinien współgrać z wizytami u psychologa oraz farmakoterapią.

m.k   
Gość
25 kwietnia 2019, 22:26
Też się zgadzam

Dodaj komentarz